reede, 18. august 2023

Neli nädalat ja katki ei tohi minna

 Tagasivaade kesksuve treeningutele.

Kõigepealt jooksukilometraaž viimasel kolmel kuul:

Mai - 227 km
Juuni - 291 km
Juuli - 308 km

Tegelikkuses võib nendele numbritele 5-10% juurde lisada, kuna ma ei mõõda võistluseelseid soojendusi ja mahasörkimisi. samuti ei mõõda erinevate treeningute käigus tehtud lühemaid jooksuringe. Lisaks jooksule olen teinud korralikus mahus ÜKE-t minimaalselt kahel korral nädalas.

Kuigi Peetris loodetud 38 minuti alistamist ei juhtunud võitsin kõiki lähimaid konkurente kelle nime ja välimuse silma järgi ära tunnen nende hulgast, kes mind maikuus Raplas võitsid. Kas on liiga ambitsioonikas selle põhjal väita, et olen isikliku kavaga suutnud ennast paremini treenida kui muud klubid (Treeningpartner, Sparta, Jooksupartner jne) minu konkurente? Ühe möönduse siiski lisan: Tarmo Kaisla, kes jooksis väga korraliku 37:16, mis oli isegi parem, kui tema tänavune Rapla tulemus. Minu puhul tuleb arvestada ka seda, et Peetri (erinevalt Raplast) sai joostud ilma teiperita tugeva plaani pealt, st väsimuse foonilt.

Nagu juba varem mainitud, siis sel aastal kasutan maratonitreeninguks natukeekstreemsemat lähenemist, kus pikad jooksud on esiteks oluliselt pikemad, kui varasematel maratonitrenniperioodidel ning alati tugeva lõpuga. Nad on kindlasti ka oluliselt pikemad, kui treenerid tavaliselt minu tasemega inimesele soovitaks. Miks sai selline otsus tehtud? Mul ei ole elus olnud maratoni, kus viimane kolmandik poleks olnud suure ärakukkumisega. Ehk teen katset, kas sellise lähenemisega on võimalik treenida mu lihaseid pikemat aega koormuse all vastu pidama. Minu 3:11 ja kahel korral 3:17 on kõik osaliselt kõndides tehtud. Usun, et antud meetod ei tööta kindlasti kõikide peal. See kava on siis kaasa toonud meeletuld raskeid trenne, millest viimase pikkus ületas 35 kilomeetrit. Lisaks oli tol päeval ka pisavalt kuum, nii et pidin peale 30 km läbimist tempolõigul kolmel korral sörgi peale üle minema, kuna tekkis tunne, et sama tempoga jätkates hakkan teadvust kaotama. Kas see kava töötab või mitte saame teada siis, kui olen Tallinna maratoni läbinud. Kas ma sinna jõuan? Veel kolm ja pool nädalat võimalik ennast suure koormusega ära lõhkuda. Viimasel paaril nädalal koormused langevad ning seal ilmselt enam suuri vigastuseriske pole. Sinnani aga on kõik lahtine.

Üks huvitav asi, mida Garmin näitab on race predictor. Olgu öeldud, et minu puhul eksib Garmin ca kaks minutit kümne kilomeetri kohta. Ehk ennustab mind aeglasemak, kui ma võistlustel olen. Tegelikult pole see nii oluline. Oluline on see, et graafik on järjepidev. Võtab arvesse mu pulssi erinevatel tempodel ja proovib ennustada, mis vormis ma hetkel olen. Kui jooned tõusevad, siis on areng positiivne. Siin on näha, et varakevadel olen teinud kiiret arengut (osaliselt ilmselt ka tänu lume minekule) ja pärast seda on sammud läinud väiksemaks. Eks ta peab ka nii olema, kuna olen jõudnud lähemale oma isiklikele rekorditele.
Garmini viimase 12 kuu hinnang minu võimetele

Kodarad kaikaid täis


Augusti teisel nädalal hakkab jama pihta. Lõdvestusjooksul peale selle aasta pikimat trenni väänan vasakut hüppeliigest. Väänamine üle mitme aasta mõtlen. Natuke lonkamist ja jooksen lõpuni. Ilmselt olin liiga väsinud. Tähelepanelikum tuleb olla, aga mis teha. Midagi hullu ei juhtu ning valu taandub mõne päevaga.

Kaks päeva hiljem teisipäeval teen kilomeetri testi. Jooksen küll kolm minutit, kuid kuna 40 meetrit jääb kilomeetrist puudu võib pmst sellega arvestada. Keskmiseks tempoks 3.08 / km, mis peaks olema isiklik rekord. See on 7 sekundit parem kui viimasel korral. Pärastlõunal istun juba ei tea mitmendal koosolekul. Olen kuidagi eriti väsinud. Järsku on süda ka paha, tahaks oksendada. Kuna oleme juba üle aja, siis vabandan ja lahkun. Hiljem lisanduvad pea- ja kurguvalu. Olen ilmselt mingi pisiku külge saanud. Võtan paar päeva rahulikult. Milline ebaõiglus mõtlen. Pean tegema tööd, aga ei saa teha seda, mida ma päevas kõige rohkem tahaks – treenida. Muidugi see väide „pean“ on üsna lapsik – mitte midagi ma ei pea. Lihtsalt valikud elus. Eesti riik on mul õnneks valimise väga lihtsaks teinud. Niikaua kuni suudan oma jalul arvutini komberdada pole mingit haiguslehe võtmist. Kolm esimest haiguspäeva tuimalt palgast maha – tänan ei!

Laupäeva hommikuks on enesetunne jonksus. Teen 20 minuti testi. Kuna mu 10 km keskmine power on sel hooajal 320 w ja kilomeetri 380 w, siis arvab Stryd, et ma olen nii kõva mees, et üle 340 wati teen 20 minutit ikka ära. Alustan haigelt kiirelt ja teisel kilomeetril hakkan hävima. Kangutan kuidagi lõpuni ja saan tulemuseks ca 5.3 km keskmise tempoga 3.48 / km. Rahul ei ole, aga pingutasin korralikult.

Õhtul lähen kontserdile: Weeknd. Kontsert on hea. Peale ühte saan öösel voodisse, kuid pea heliseb läbi une hommikuni, kuni kella kuuest on uni läinud. Anneli näitab telefonist miimi: noored meie taga: „nägin mingeid neljakümneseid, ei usu, et nad ühtegi laulu teavad.“ Olen päev otsa uimane ning lõppeks hakkab magu valutama. Esmaspäeva hommikuks on kurgu- ja peavalu samuti tagasi. Vahepeal toimivad maitseelundid naljakalt. Äkki on Covid. Kiirtesti otsida ei viitsi. Tegelikult pole mul selleks aega, praegu on kõige tähtsamad treeningnädalad enne maratoni. Jätan treeningpäeva vahele, järgmisel jooksen kurguvaluga 10 kilomeetrit. Algul on mõnus pärast teevad kuumus ja kurnatus liiga.

Teisipäevast ÜKE-t järjekordselt klubitrennis kaasa teha ei saa, aga kolmapäeva hommikuks on kurk jälle terve. Võtan riski ja teen 2 x 20 min tempojooksu eesmärgiga joosta ca 4:05 / km. Teisel kilomeetril, kui tuleb killustikul joosta väänan järjekordselt sama hüppeliigestEsimese puraka teen ilusti ära, kuid teise keskel hakkab keha kuidagi tühjaks minema. Ilmselt ei suutnud keha tänu maos olnud põletikule piisavalt hästi glükogeeni omastada ja jooksen ennast sellest lihtsalt selleks ajaks tühjaks. Mis teha, otsustan, et jätan jälle treeningpäeva vahele andmaks kehale võimaluse veel taastuda.

Täna, 18 augustil tunnen, et olen tagasi. Vasak jalg on kinesioteibitud, parem reiepealne annab pea igal jooksul tunda. Raskematel jooksudel annavad tunda parem säär, vasak tagareis. Vahepeal kui olen palju jooksnud on trennide alguses vasak põlv veidi kange. Need asjad mind ei morjenda, sest tundub, et vorm on Ok ja üldvastupidavus väga hea. Ees on 10 kõige raskemat ja kriitilisemat päeva. Üks tõsine tagasilöök ja kaalun tõsiselt Tallinna maratoni plaani ümber mängida.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar