Oktoobri lõpus pidasime maha väikese konverentsi. Kuna väga paljud huvitatud ei saanud tulla ning see oli ka osalejate soov, et ma kirjutaksin oma ettekande lahti, siis teen seda hea meelega. Klubi ajalugu ja põnevaid hetki, millest sai räägitud. Lisaks natuke kaalust, toidust, toidulisanditest. Kõik nimetatu jätan seekordsest artiklist välja; keskendun ainult treeningutele ja periodiseerimisele.
üks foto sekka, et ei oleks kuiv jutt
Talihooaeg
Talihooajaks nimetame perioodi, mil klubitreeningud on kolinud siseareenile. Esimene selline treening toimub kolmandal novembril 2025 ning viimane märtsi lõpus 2025, ehk sisehooaeg viis kuud ning välihooaeg vastavalt Eesti kliimale kuus ja pool või seitse kuud. Sisehooaeg ei tähenda absoluutselt seda, et õues ei peaks treenima. Vastupidi, toetan igasugust õues jooksmist, jalutamist, suusatamist ja muud aeroobset tegevust. Lihtsalt kõige olulisemad kiirusega seotud treeningud teeme sees selleks, et nendes oleks rohkem kvaliteeti ja vähem riske. Riskid siis eelkõige külma ja libedaga seotud: erinevate akuutsete vigastuste risk, suurenenud koormusvigastuste risk, hingamisteedega seotud ning ka lihastega (suur pingutus külmaga).
Talihooaja jooksul toimuvad ühistrennid kahel korral nädalas. Neist ühel klassikaline pikamaajooksu suunitlusega treening (3000-10000m) ning teisel keskmaasuunitlusega (800m). Miks sellised suunitluse võistlusdistantsi indikatsioonid ja kas muudeks distantsideks ei sobigi. Sobivad väga hästi, kuna suurem osa treeningu sisust kandub üle kõikidele pikamaajooksu ja isegi ultradistantsidele. Lihtsalt inimesed, kellel on fookus eelkõige maraton või poolmaraton peavad kindlasti arvestama sisse korralikud iseseisvalt tehtavad pikad jooksud. Üks oluline võtmesõna on laktaadilähe kiirus ning selle pea kõiki olulisi komponente treenime me klubitrennides. Miks keskmaajooksi indikatsioon just 800m? 1500 puhul tekiks veelgi suurem kattuvus üld pikamaatreeninguga ja osalejatel kaoks igasugune taju kummas klubitrennis nad nüüd osalesid. See 800m fookus annab võimaluse kogeda harjutusi, mida me muidu pikamaafookusega trennides pole teinud ning avastada näiteks, kas jooksjas on olemas sprinteriannet. Ka siin on olemas kindlasti kasutegurid pikema distantsi fookusega jooksjale.
Hooaeg ja jaotumine tsükliteks
Treening ja võistlushooaeg koosneb üldreeglina ühest makrotsüklist. Tavaliselt on neid aastas kas üks (Eestis sihitakse tipptulemusi tavaliselt hilissuvel või sügisel) või kaks (valmistatakse ette eraldi näiteks suvehooajaks ja talviseks sisehooajaks). Makrotsükkel algab puhanuna, kuid kehva vormiga ning lõppeb tugeva vormiga, mil realiseeritakse tavaliselt ca 1 kuu jooksul hooaja parimad tulemused. Makrotsüklid jagunevad omakorda mesotsükliteks, mille sisu on see, et treeningute raskust ehitatakse üles kindla aja jooksul (näiteks kolm nädalat), millele järgneb kerge (50-70% koormusega nädal) lühike periood. Mikrotsükkel on kõige lühem treeninguperiood, mille jooksul tehakse ära olulised võtmetreeningud. Näiteks võib see koosneda Pikast jooksust, laktaadiläve jooksust, intervallijooksust, kahest jõusaalitreeningust. Harrastajate puhul on reeglina kõige mugavam kasutada nädalasi mikrotsükleid. Tippude puhul, kelle elurütme ei dikteeri vajadused väljaspool spordisaali, kasutatakse ka muude pikkustega tsükleid (mikrod 9 või 10 päeva).
Kaalusin pikalt, kuidas klubile plaani luua, kuid lõpuks otsustasin kasutada natuke veidrat hübriidmudelit, mida analüüsides tekkis usk, et see võib äkki tõesti nii toimida nagu ma loodan. Proovin selle siis lahti seletada.
Pikamaajooks: kaks makrotsüklit.
Neist esimene jookseb novembrist juunisse, mil ilmad lähevad korralike tulemuste jooksmiseks. liiga kuumaks. Siht on pakkuda klubilistele esimest võimalust joosta isiklikke rekordeid näiteks 10 000 ja 5 000 distantsil juba kevadel. Sellele võiks järgneda paar nädalat väikeste mahtudega ning siis hakkame valmistuma nn. "sügismaratoniks", mille lõpp oktoobri alguses. Mudel on siinkohal hästi lihtne: pöördperiodiseerimine. Esiti väiksem jooksu hulk ning trennide sisu vähem sarnane võistlustingimustele. Ka lõikudel soovitav planeeritavaid võistlustemposi vägisi mitte forsseerida, pigem kuulata keha ja keskenduda tehnikale. Makrotsükli lõpuks kasutatakse trennides koormusi, mis sarnanevad rohkem võistlusolukordadele. Konkreetselt faasideks pikamaajoksu makrot jagada ei taha, aga kes tahab veidi paremat pilti võib uurida J. Daniels nelja faasi mudeleid. Kõikides mudelites jätame ära esimese faasi: meie eeldus on, et inimene juba jookseb ja omab mõningat valmidust intensiivseks treeninguks. Kes on algaja: pole hullu, kohaldame vastavalt.
Keskmaa: üks pikk makrotsükkel
Algab novembriga ning lõppeb augustis, mil klubi fookus muutub kaheks kuuks ainult pikamaapõhiseks. Tavaliselt augustiga lõppevad Eestis staadionijooksude võistlused ning ka sprindilihased tahavad ehk pärast pikka koormamist saada jälle veidi väiksemateintensiivsustega töötada. Otsustasin pika tsükli kasuks, kuna kõikidele meile on sellise fookusega treeningud uus teema ning anaeroobse vastupidavuse ja kiiruslikud võimed vajavad pikemaajalist väljaarendamist. Samuti peaks meie jaoks kõige olulisem staadionijooksude tipp tulema augusti algul, mil toimuvad omavalitsuste suvemängud.
Kuna makrotsükkel on pikk, siis olen välja kirjutanud eraldi jaotused:
November kuni veebruar: fundamentaalne periood.
Märts – aprill: spetsiaaltsükkel.
Mai – augusti keskpaik: võistlusspetsiifiline tsükkel.
Fundamentaalne periood
Nn. keskmaajooksja baasvõimekuste ehitamine.
Näidistrennid:
* Spirindid lendstardist
* 100m lõigud 400m võistlustepos
* Startimine pakkudelt
* Plüomeetria, spetsiaalsed jõuharjutused.
* 1000m lõigud alla võistlustempo
Spetsiaaltsükkel
Puhkused lähevad pikemaks ja tempod kiiremaks.
* 5 x 1000m tõusvas tempos
* 5 x 600m kiires tempos pikkade puhkustega
* 10 x 120 m 400m võistlustempos
Võistlustsükkel
Võistlusstimulatsioonid. Suur fookus 800m võistluskiirusel, ning selle all ja üleval. Intervallidel väga intensiivne pingutus ning seetõttu pikad puhkepausid.
* 3 x 800m veidi alla võistluskiiruse (pikk puhkus)
* 3 x 600m + 2 x 200m (alla ja üle 800m võistluskiiruse - näiteks viimased 200m üle)
* 8 x 200m (800m võistluskiirusel)
Muid klubilisi tegevusi?
Tahaks jätkata konverentside ja testvõistlustega. Võiks olla minimaalselt üks kevadel ja üks sügisel. Arutlusele võiks tulla olenevalt osalejate huvist jälle suvelaager.
Peamised erinevused pikamaa vs keskmaa klubitrenn
Keskmaa klubitrennis jookseme kiiremini, puhkame rohkem. Teeme rohkem plahvatuslikke jõuharjutusi ja tugevaid hüppeharjutusi.
Pikamaatrennis jookseme pigem pikemaid intervalle või siis suuremal hulgal lõhemaid. Intervallide kiirused on madalamad ja kipuvad jääma sinna 3-10 km võistlustempo kanti. Seetõttu on ka puhkuseperioodid lühemad. Jõuharjutused on rahulikumad ja staatilisemad.
Näiteks kui pikamaa trennis joostakse 20 x 200 m 5 km võistlustempos üle 200 m sörgipausi, siis sarnane analoog võiks olla keskmaatrennis 8 x 200 m 800m võistlustempos üle 3 ringi sörgipausi.
Siinkohal lõpetan klubi motoga: pakkuda maailmatasemel treeninguid taskukohase hinnaga.