kolmapäev, 25. aprill 2018

Hooajaks valmistumise teine kuu

Kuna järjekordne neljanädalane makrotsükkel sai läbi , siis on mõistlik aeg järjepidevuse mõttes kokkuvõtteid teha. Üldjuhul on aeg läinud treeningutähe all, paar korda ka paraku külmetushaiguse käes vaevelnud ning ka kahepäevase mao haiguse rünnaku ära kannatanud. Olen võtnud riske ning ainult väikeste modifikatsioonidega intensiivsuses haigustest sisuliselt läbi treeninud. Võib öelda, et seekord läks mul õnneks. Inimesed mu ümber, nii perekonnas kui ka tööl - neil on sellel raskel haigusperioodil üldjuhul vähem vedanud.

Kehakaaluga on läinud nii, et hetkel olen 76 kilo kandis. Midagi katastroofilist ei ole, kuid veel rekordite tegemisi see ei soosi. Pean lihtsalt kaalulangetusega jätkama või siis ise niipalju tugevam olema. proovin mõlemat. Siiani olen paraku sellise keskmise 1,2 kg kuu kohta kaalulangetusega tegelenud. Usun, et 2 kg kuus võiks olla optimaalne - sellega suudaks jõunäitajaid säilitada. Vähemalt tundub, et õllekas hakkab eest ära kaduma.

Märtsi lõpp saabus väikeste muutustega. Vahetasin välja oma rattapuki moodsama vastu. Valituks osutus Elite Direto. Mis ma ta kohta öelda oskan? Põhiline vahe on selles, et kassett on puki peal ning sõidan ilma tagarattata. Lisaks on  Diretol interaktiivne väga kiiresti reageeriv "powermeter," mis on super hea igasugu võistlustel ja niisama sõites, kuid treeningprogrammi järgi treenides hakkab selle liigne aktiivsus veidi häirima. Ehk kuna poweri joon hüppab üles ja alla, siis reaalselt sõites näiteks 350w intervalli hüppab "power" 300 ja 400 vahel ning 350 tuleb umbes keskmiseks. Kui väga piinlikult kadentsi hoian, siis on kõikumisi muidugi vähem. Üldiselt olen siiski rahul kuna pukk on ikka oluliselt vaiksem ja ka sõidutunnetus rohkem asfaldil sõitmise moodi.

Kui esimene neljanädalane blokk tõi kaasa suuremaid muutusi aeroobse jooksutempo kasvus, siis Aprilli blokis ei ole ma kahjuks erilist kiiruse tõusu täheldanud. Trenni olen mõnuga lõhkunud, samas pean nentima, et veidi vähem kui eelmisel aastal - nii umbes 10 %. Nelja nädala jooksvad keskmised numbrid on mul järgnevad.

Ujumine
1:10 - 3200 m. Kahjuks olen ujuma jõudnud vaid kolmel korral. Olen hetkel kindlasti nõrgem sellel alal kui aasta tagasi.

Ratas
18:10 - 680 km. Maht on enam-vähem. Mu keha ei kannata kahjuks jooksukava kõrvalt rohkem eriti ratast sõita. Tean, et absoluutne FTP on mul sel aastal parem, kuid mul ei ole hetkel väga head ettevalmistust eraldistardi võistlusteks. Järgmisel nädalal saab ilmselt olema esimene reaalne test.

Jooks
16:31 - 188 km. Maht üsna eelmise aasta tasemel. Samas peab arvestama, et ma ei tule seekord terve talve väldanud kiiretelt sisehallitreeningutelt, vaid reaalselt hakkasin jooksu treenima alles veebruari lõpus peale oma pikka haigust.

Muu
3:10 jõutreeningud - Viimase muudatusena alustrasin Nike Training Club appiga, mis on tunduvalt arenenum, kuid peab ütlema, et trennid on seal väga rasked.
4:00 epeetreeningud - jah, selline väike lisatrenn või hobi on juures.

Võistlemine

Aprilli eelviimane pühapäev tervitas mind tugeva pingutusega järjekordsel Rae Runil - 5,8 kilomeetrit looklevat multsarada. Käes oli tõehetk - kui palju on minu kiiruslik vastupidavus maha jäänud eelmise kevadega võrreldes? Kui palju mõjutab minu kolm kilo suurem kehakaal? Rae Run on alati väga raske olnud. Pole olnud jooksu, kus ma poleks tundnud, et sai kiirelt alustatud ning teist poolt võistlusest läbi kannatuste pungestanud. Rolli mängib ilmselt see, et mulle lihtsalt ei sobi pehmemat sorti rajad. Kui me vaatame läbi ajaloo parimaid krossijooksjaid, siis on nad pigem pikad ja kerged. 3:40-ga joostud esimesele kilomeetrile järgnes haamer, kus vahepeal kell näitas jooksvaks kilomeetritempoks koguni 4:25. Kuigi 2017 aastal seda ei juhtunud, siis sel korral pidin ka paarile naisterahvale alla vanduma. Läksid mööda ja eest ära. "Tugevamast soost" kolmandana sai mu kätte Viivi Anne Soots. Lõpuks suutsin ennast nii palju koguda, et natuke eest ära joosta. Plaanisin küll, et kui ta minuga koos spurdib, siis olen nii kena ja lasen ta ette, aga enne finišit üle õla kiigates seda olukorda kahjuks ei tekkinud. Lõpptulemus ca 40 sekundit mullusega võrreldes aeglasem. Keskmine tempo 4:05 näitas, et väga palju tööd on sel suvel vaja teha. Andmete kogumise eesmärgil kandsin pulsivööd. Keskmine pulss tuli 174 lööki minutis. Kui arvestada seda, et varem olen ma jooksnud sama pulsiga terve poolmaratoni ning kümmet kilomeetrit jooksen ma tavaliselt üle 180 löögiga minutis, siis varu on kõvasti. Ma lihtsalt ei ole veel sel aastal saanud eriti kiireid trenne teha ning mootor ei ole harjunud kõrgetel tuuridel töötama.

Käisin ka traditsiooniks saanud Jüripäeva teatejooksul. Läks üllatavalt hästi. Saime oma jooksu võidu ning kokkuvõttes olime neljandal kohal vaid 0,2 sekundiga maas kolmandast. Minuteada ABB siiani kõrgeim tulemus samalt võistluselt. Loetlen ka meie tiimi liikmed vahetuste järjestuse järgi: Marju Paunel, Gerly Alp, Janar Novitski, Gert Kuuskmäe, Priit Raal, Art Aamisepp. Enda jooksuga ma rahul ei olnud - päev peale Rae Runi lihtsalt ei olnud jalgadel "vedru sees".

Kokkuvõttes olen paaril korral proovinud treeningmahtu eelmisest aastast kõrgemale viia, kuid igal korral tugevalt vastu näppe saanud. Ilmselt kombinatsioon mu võimetest, töö-, kodu- ja treeningstressist ei võimalda rohkemat. Loodan, et mu võimetel on arenguruumi. Praegu võtan riski ja tõstan oma keskmist jooksukilometraaži. Selle aasta peamine eesmärk on kiire maraton. Juba järgmisest nädalast võtan ette sellise keeruka formaadi nagu Filter tempoosõit + tempojooks. Ehk raske sõit ja raske jooks samal õhtul järjest. Triatlonite osas kuskil kirjas ei ole, vaatan kuidas tuju ja tunne on kui võistlused lähemale tulevad. Sisuliselt vajan 2-3 nädalat tihedat avaveeujumist ning olen valmis juhul kui on minek.

järjekordne õudus saab läbi - Rae Run finiš

ankrumees Art toob meid finišisse

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar